У Мар’ївці відзначили сторіччя відновлення української влади

У Мар’ївці відзначили сторіччя відновлення української влади

Напередодні Дня Соборності України  у рамках  історико-краєзнавчого проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років» у с. Мар’ївка Запорізького району відкрили інформаційну дошку на честь сторіччя відновлення Української влади. Вшанувати борців за волю України прийшли представники обласної та місцевої влади, школярі, жителі села.

До присутніх звернувся заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко. Він розповів, що на території області визначено понад 120  місць, пов’язаних із революційними подіями, повернуто пам’ять про десятки запоріжців, що брали участь у національно-визвольних змаганнях.

У середині грудня 1918 року після падіння Гетьманату в Олександрівську встановилася влада Директорії. Проте з Півночі наступали російські більшовики, які прикривалися маріонетковим урядом УРСР. Червоні захопили Харків, Чернігів, Синельникове та вели бої на станції Софіївка (нині – Вільнянськ). Попри це, люди вірили в українську владу. У Державному архіві області зберігся протокол зборів сільської громади 15 січня 1919 року. Зібранню розповіли про Трудовий Конгрес – парламент Української Народної Республіки, та земельні закони, ухвалені Центральною Радою. Після цього селяни обрали делегатом повітового з’їзду Іллю Водяху. Він заявив, що повністю підтримує незалежність та державний суверенітет України, виступив за негайний, безкоштовний розподіл поміщицької землі, а також запровадження загальної та безкоштовної середньої освіти. Нащадки Іллі Миновича і сьогодні живуть у селі.

Долі учасників народних зборів склалися по різному. Вже за кілька тижнів до села увійшли російські окупанти. Багатьох жителів силоміць мобілізували до Червоної армії. Водночас мар’їнці активно допомагали повстанцям, які у квітні – червні 1919 року воювали із більшовиками поблизу Лисої гори. Молодим патріотам передавали продукти, воду, інформували їх про пересування військ противника.

Почесне право відкрити пам’ятну дошку наддали учням місцевої школи. Героїв, які загинули за свободу України, вшанували хвилиною мовчання.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Источник/Джерело

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *