Олександр Свистун: «В Запорізькій ОДА ми застосовували стратегію швидких перемог – і це давало позитивні результати»

Нещодавно посаду заступника голови Запорізької облдержадміністрації залишив Олександр Свистун. Минулого року на своїй посаді він опікувався напрямками освіти, культури і спорту. Чому пішов у відставку, які проєкти в цих сферах довелося запускати «з нуля», як «візуалізувати» Запорізьку область, що може забезпечити розвиток місцевого спорту? На ці та інші питання Олександр Свистун відповів в інтерв’ю виданню «Громада Запоріжжя».

– В 2017 році у Великій Британії заявили, що країна заробляє €11 млн щогодини на культурних та креативних проєктах. Олександре, Ви взялись реформувати саме ці сектори – культуру, туризм, спорт, освіту, молодіжний рух. Вважаєте, що це – перспективно?

– 100% перспективно! За офіційними даними, в Європейському Союзі в креативних індустріях працюють близько 8,5 млн людей. Це значно більше, аніж тих, хто працює на виробництві автомобілів. Причому, в креативних індустріях працює переважно молодь. Загалом, за даними ООН на креативні та культурні індустрії припадає 3% світового ВВП. Тому мені цікаво розвивати саме ці галузі.

Культурна революція

– Часто доводиться чути нарікання, що Запорізька область не має свого бренду. Ви взялися виправити цю ситуацію. Що вдалось?

– Всі ми багато подорожуємо (принаймні, до початку пандемії робили це регулярно). І бачимо: кожне місто, регіон, кожна територія має свій бренд, свою айдентику. Моє глибоке переконання: Запорізька область заслуговує на власний бренд. Тому ми разом з групою фахівців започаткували проєкт з розробки регіонального брендінгу Запорізької області. Це – логотип, слоган, промо-ролик. Розробили концепцію, оголосили конкурс слоганів, провели соціологічне дослідження, за результатами якого взяли за основу те, що є аутентичним для Запорізької області – Хортиця, Дніпро, сонце, степ, скіфську спіраль, козацьку рукоять.

Проєкт ще триває та після його завершення сподіваюсь, що візуалізація Запорізької області допоможе підвищити її конкурентоспроможність та привабити туристів.

– Хортиця, море, Кам`яні могили в Запорізькій області є, а офіційного туризму – немає. Бо до недавнього часу не було стратегії розвитку туризму. Вам вдалось розробити цей документ. Коли він запрацює?

– Маю велику надію, що Стратегія розвитку туризму Запорізької області на 2021-2027 роки почне реалізовуватись вже цього року. До її розробки долучились найкращі експерти галузі. Тому вона «жива», дієва, прописана з урахуванням потреб сучасних туристів. І тут пандемія може мати позитивний вплив: через складну епідеміологічну ситуацію не всі українці ризикнуть перетинати кордон в пошуках вражень. Тому унікальна природа і пристойний туристичний сервіс в Запорізькій області можуть стати приємною альтернативою.

До речі, вже презентовано путівник «Шляхами Запоріжжя. Туристичні маршрути». В ньому визначено 11 знакових для області туристичних об’єктів – туристичних магнітів.

Освіта

– Поговоримо про освіту. Сьогоднішня тенденція: вища школа (10-12 класи) — для тих, хто збирається займатись наукою, високими технологіями. Ринок праці більше потребує спеціалістів, працівників сервісних служб. Тож, потрібен стрімкий розвиток професійно-технічної освіти. Що треба робити для цього?

– Ми першими в Україні розробили та презентували Стратегію розвитку професійно-технічної освіти Запорізької області на 2021-2027 роки, в якій визначені стратегічні напрямки, операційні цілі та завдання на наступні сім років. Нам в цьому сприяли експерти програми ЄС “EU4Skills”.

Вже маємо і перший реальний проєкт: в рамках програми “EU4Skills” підписали меморандум з Українським Фондом Соціальних Інвестицій щодо реконструкції Мелітопольського вищого професійного училища на загальну суму 1,8 млн євро.

Крім того, ”Мелітопольське вище професійне училище та Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти отримали від донорів сучасне ІТ-обладнання (ноутбуки, принтери, проєктори, сервери та інші девайси на загальну суму понад 900 тис. грн.)

В рамках інвестиційного проєкту «Модернізація системи професійно-технічної освіти для потреб регіонального ринку праці на прикладі Запорізької області» розпочато створення виробничого майданчику на базі Запорізького машинобудівного вищого професійного училища. Передбачається придбання сучасного обладнання на 4,2 млн грн.
І повірте, що це далеко невичерпний перелік проектів, що на сьогодні реалізуються в сфері проф-тех освіти Запорізької області.

– А як щодо вишів? Як область підтримує тих, хто має особливий хист до науки?

– Вперше за часи незалежності нам вдалось запровадити регіональне замовлення для закладів вищої освіти Запорізької області. Починаючи з 2021 року, 18 обдарованих студентів з малозабезпечених сімей отримають можливість навчатися у вишах за кошти обласного бюджету. А ще ми вдвічі збільшили кількість щорічних стипендій Запорізької обласної ради та Запорізької обласної державної адміністрації з 20 до 40. Тепер додаткову стипендію отримуватимуть по 4 студенти від кожного закладу вищої освіти.

Також, ми разом з командою Департаменту освіти та науки ЗОДА та нашими партнерами компанією «Evolution» розробили Єдину електронну платформу для популяризації закладів вищої освіти Запорізької області. Головною метою проєкту є підвищення привабливості та просування ЗВО Запорізької області перед стартом вступної кампанії з таргетуванням сусідніх Дніпропетровської, Херсонської, Луганської та Донецької областей. В рамках проєкту розроблено чат-бот з Quiz тестом – «Абітурієнт Club», який дозволяє абітурієнтам визначити схильність до тих чи інших професій. Всього за 26 днів роботи платформи її відвідали 14 883 особи. Тест пройшли 13 423 особи. Станом на 30 вересня 2020 року до 10 закладів вищої освіти зараховано на перший курс 9 914 абітурієнтів, з них з інших областей – 35%.

Окремо хотів би зупинитися на цікавому кейсі пов’язаному з виділенням коштів у розмірі 68,8 млн грн на реконструкцію трьох гуртожитків Запорізького національного та Бердянського державного педагогічного університетів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України Європейського Інвестиційного Банку. Питання було озвучене під час моєї першої зустрічі з ректорами вишів Запорізької області і одразу стало пріоритетом в роботі нашої команди. Суть проблеми полягала в тому, що тривалий час (1,5 року) з певних причин не підписувалась Угода між Міністерством освіти і науки, Мінфіном, Мінрегіоном та зазначеними університетами, що унеможливлювало надходження коштів та реалізацію проєкту. Майже три місяці кропіткої роботи, оббиття порогів міністерств, налагодження комунікацій, численні перемовини з міністрами та їх заступниками, особисті зустрічі з директорами департаментів та головними спеціалістами дозволило нам врешті-решт узгодити всі спірні положення та підписати Угоду. Як результат, спільними зусиллями вже незабаром після завершення реконструкції гуртожитків студенти наших двох вишів зможуть проживати в сучасних та комфортних умовах.

Високий старт

– Буваючи в районах області, можна побачити класні спортивні майданчики навіть у невеличких селах. Як вдається розвивати спортивну інфраструктуру?

– Так, інфраструктура спорту на територіях покращується, і це видно неозброєним оком. За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в минулому році в Запорізькій області завершено будівництво 8 мультифункціональних майданчиків. Локації для занять ігровими видами спорту отримали м. Мелітополь, смт. Михайлівка Михайлівського району, смт. Приазовське Приазовського району, с. Новомиколаївка Мелітопольського району, смт Комишуваха Оріхівського району, с. Данило-Іванівка Мелітопольського району, с. Семенівка Мелітопольського району, с. Костянтинівка Мелітопольського району. В місті Запоріжжя завершено будівництво стадіону зі штучним покриттям гімназії №8 тощо.

Загалом до питання розвитку спортивної інфраструктури ми вирішили підійти фундаментально. Для цього команда Управління молоді та спорту ЗОДА розробила Концепцію розвитку спортивної інфраструктури Запорізької області, метою якої є аналіз поточного стану спортивної інфраструктури регіону та є бачення її майбутнього розвитку з урахуванням національних та міжнародних стандартів, а також оцінки потреб жителів області, що базуються на результатах соціологічного опитування проведеного за підтримки Мелітопольського державного педагогічного університету. Дана концепція має стати важливою складовою аналітичної підтримки в процесі прийняття управлінських рішень для держслужбовців та посадовців місцевого самоврядування всіх рівнів.

– А як щодо спорту високих досягнень?

– Великий спорт – великі гроші. На жаль, це правило діє у будь-якій країні в будь-який час. Професійним спортсменам без капіталовкладень не обійтись. Ми ж хочемо, аби спортивний імідж України був на високому рівні? – Звісно, хочемо. То ми взялися за проєкт «Спортивні донати». Його метою є залучення коштів для розвитку спортивної інфраструктури та підтримки спортсменів та спортивних команд Запорізької області. Для вирішення нагальних проблем в сфері спорту ми об’єднали зусилля влади, бізнесу та громадськості, почали популяризувати меценатство, спорту та здорового способу життя.

Ми створили громадську організацію “Sport Donations”, засновниками якої виступили провідні спортсмени регіону, розробили сайт та чат-бот для збору донатів. В рамках проєкту вже досягнуті перші цілі.

– Наприклад?

– Зібрано кошти для транспортування з міста Луцьк сектору для стрибків з жердиною “Polanik” в повній комплектації для легкоатлетів області. Даний снаряд встановлено в легкоатлетичному манежі “Sport Life”, що відтепер дає можливість проводити тренувальні збори в тому числі на рівні національної збірної України. Крім того, за кошти меценатів придбано обладнання та спортивний інвентар, а саме: два пульсометри Polar, універсальний набір для самомасажу та регенерації м’язів усього тіла Blackroll/Blackbox set, універсальний апарат для проведення лікувальної терапії і зняття болю ДЕНАС ПКМ 2016, портативний ручний масажер для тіла, кросівки для бігу, а також м’ячі для пляжного волейболу та футболу.

– Для спортсменів, які презентують нашу область і нашу країну на змаганнях, потрібен стабільний супровід: місця для тренувань, турбота про здоров’я, спеціальне харчування. Чим може допомогти місцева влада?

– Ми виступили з ініціативою встановлення 5-ти відсоткової квоти на потреби спорту в «депутатському» фонді обласної ради. Для цього розробили проект відповідного рішення та передали його на розгляд депутатів Запорізької облради. Прийняття даного рішення дозволить додатково залучити на розвиток спорту Запорізької області щонайменше 5 млн грн щорічно. В умовах перманентного недофінансування спортивної галузі це рішення є критично важливим, тому я дуже сподіваюсь, що на найближчий сесії депутатський корпус підтримає нашу пропозицію.
Щодо підтримки здоров’я і харчування спортсменів. На базі КНП “Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань”  нам вдалось відкрити кабінет спортивної медицини. Це дозволило спортсменам Запорізької області проходити медичні огляди для отримання допуску до участі у змаганнях різного рівня та проходити обов’язкове медичне обстеження щороку. Справа в тому, що в грудні 2019 року рішенням Запорізької обласної ради було припинено роботу Обласного лікарського-фізкультурного диспансеру. Як результат, наші спортсмени були змушені проходити медичний огляд в медичних закладах інших областей.

Також, нам вдалося збільшити норми витрат на харчування та лікарські засоби для спортсменів з 150 до 250 грн та з 36 до 150 грн відповідно та вирішити питання виділення коштів на придбання абонементів манежу “Sport Life” для 160 легкоатлетів Запорізької області. Як на мене, все це є вкрай важливим для запорізьких спортсменів тим більше враховуючи те, що 2021 є олімпійським роком.

І найголовніше, спільно з Управлінням капітального будівництва ЗОДА зрушено з місця питання реконструкції басейну Запорізької школи вищої спортивної майстерності — багатостраждальна спортивна споруда, яка реконструюється вже 4-й рік. За цей час неодноразово змінювалися підрядники, кошторис, коригувався проект. Наразі проведено тендер, підписано договір з підрядником, виділені кошти та розпочато будівельні роботи. На жаль, все не так швидко відбувається, як хотілося б, але впевнений: за наполегливої позиції нового керівництва області, басейн ШВСМ буде добудовано вже цього року.

– Олександре, у Вашій роботі чітко відстежується стратегічне планування змін. Чому це важливо, в першу чергу, в державному управлінні?

– Переконаний, що стратегічне планування в будь-якій сфері є ключовим фактором якісних змін, а влада має працювати системно та комплексно підходити до вирішення нагальних питань розвитку регіону. В своїй роботі я використовував стратегію «quick wins» — стратегію швидких перемог. Саме так ми працювали з командами структурних підрозділів, які я курував в ОДА. І, знаєте, це дає свій позитив. Такий підхід в роботі дозволяє постійно генерувати конкретні результати та формувати історію успіхів, тримати колектив в тонусі та мотивувати його до нових звершень.

Паралельно з «швидкими перемогами» ми розробляли довгострокові галузеві стратегії, закладаючи тим самим фундамент для забезпечення сталого розвитку освіти, туризму та спорту нашої області на майбутні роки, незалежності від того, чи змінюється влада чи ні.

– До роботи в ОДА Ви довгий час очолювали Центр розвитку місцевого самоврядування та займалися впровадженням реформи децентралізації влади. Після досвіду роботи в органі виконавчої влади чи не змінили Ви своє ставлення до зазначеної реформи?

– Ні, не змінив. Був і залишаюся палким прихильником децентралізації, яку по праву вважають однією з найуспішніших реформ за всі часи незалежності України. Втім переконаний, що влада має бути збалансована і тому місцеві державні адміністрації потребують реформування, ревізії повноважень та їх актуалізації з урахуванням змін, що відбулися впродовж останніх кількох років – в рамках реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади.

На мою думку, адміністрації необхідно перезавантажувати шляхом оптимізації структури та штатної чисельності, запровадження чітких показників ефективності роботи (kpi), створення оптимальної системи оплати праці та мотивації персоналу, реформування кадрової політики та системи професійного навчання держслужбовців тощо.
Крім того, сучасні стандарти і нові підходи публічного управління вимагають суттєвої трансформації менталітету державного службовця. Головним правилом сучасного чиновника повинно стати: не народ на службі у влади, а влада – для людей.

– Чому Ви пішли з посади заступника голови ОДА, чим займаєтесь зараз та які плани на майбутнє?

– Все банально просто. Мене на посаду запрошував колишній губернатор – Віталій Боговін, за що я йому щиро вдячний. Змінилося керівництво області, прийшла нова команда – нові люди. Я не став очікувати поки мене «попросять» з займаної посади, тому передав справи, всі наші напрацювання та пішов з побажанням успіхів новопризначеним колегам.

А взагалі, як казав колись мій старший товариш — «З першого дня на будь-якій посаді потрібно думати про свій останній день на ній, щоб озирнувшись не було соромно». Можу сказати, що мені не соромно за нашу роботу. Ми працювали сумлінно, чесно та на результат. І в цьому велика заслуга колективів підпорядкованих мені структурних підрозділів – Департаментів культури, освіти, молоді та спорту.

Що стосується мого сьогодення, то вирішив взяти коротеньку «творчу» паузу та трішки відпочити. Проводжу час в сімейному колі, з рідними, друзями, граю у футбол та обмірковую нові проекти. Тож, далі буде…

Спілкувалась: Альона Сагура

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *