«Хортиця може бути більше, ніж туристичним магнітом — і новий губернатор бачить ці можливості», — автор ініціативи «Центр розвитку Хортиці» Володимир Сальников

Новий голова Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Старух лише за перший місяць нового року неодноразово публічно торкався теми розвитку острова Хортиця як туристичного центру. Проте запорізька Перлина може стати також важливою складовою як економічного, так і суспільно-політичного розвитку регіону.

Про це каже працівник культури та кіно, член Спілки кінематографістів України, журналіст Володимир Сальников, автор концепції Міжнародного туристичного центру південно-східної України «Хортиця», над яким він з однодумцями працює більше двох років.

В інтерв’ю виданню «Громада Запоріжжя» Володимир Сальников розповів про своє бачення майбутнього Хортиці.

— Володимире Івановичу, Ви ініціювали створення «Центру розвитку Хортиці». Що це за ініціатива і яка її мета?

— У 2019 році я завершив, скажімо так, перший етап роботи над планом створення Міжнародного туристичного центру південно-східної України «Хортиця», про який ми ще поговоримо більше детально. Було багато ідей, як всебічно розвивати острів: в туризмі, економіці, інфраструктурі, які складались з багаторічного досвіду моєї роботи, поїздок до багатьох країн і регіонів України для вивчення їх досвіду розвитку туризму. Ці думки я втілив в концепцію, яку презентував і обговорював з різними людьми: вченими, юристами, митцями, бізнесменами, спеціалістами туристичної галузі. Звісно, під час цього спілкування почали виникати нові ідеї у співрозмовників, нові сучасні погляди на порушені питання.

Так виникла ідея «Центру розвитку Хортиці» — неформального об’єднання, майданчика для обміну думками, пункту збирання інформації про сьогодення острову та різних поглядів на розвиток острова — hort.zp.ua.

Навіть лише за новинами про острів можна побачити, наскільки це важливий і в той же час складний об’єкт: де перетинаються економіка, історія, політика, культура, туризм, фінанси…

— І все ж у Вас є особисте, авторське бачення створення сучасного міжнародного туристичного центру — стартапу «Хортиця». Що цей план передбачає?

— Одразу варто зазначити: хоча я кажу про достатньо бурхливий розвиток бізнесу на Хортиці, запропонований мною план передбачає недоторканість заповідної частини острову. В цьому я цілком погоджуюсь з вченими, екологами та природозахисниками: унікальну природу Хортиці руйнувати не можна. Особливо в частині, що знаходиться південніше автотранспортних шляхів і не «пошкоджена» дорогами, будівництвами тощо. Це майбутні легені міста Запоріжжя, розвиток якого можливо піде правим берегом Дніпра. Більше того: я кажу про те, що ця заповідна частина, як мега-парк, повинна отримати реальний, потужний захист і можливості для збереження і свого розвитку за міжнародними стандартами.

Не секрет, що зараз цей захист віртуальний.

Отже, моя пропозиція: південь острова — справжня недоторканість, північ острова, яка і без того вже давно відкрита для господарювання — економічний розвиток. На мою думку, там має з’явитися розгалужена, потужна, сучасна інфраструктура для розваг, відпочинку, туризму, мистецтва. Це в першу чергу мега-парк «Козацькі розваги» (за методикою діючих парків Діснейленд) з установкою «Колеса огляду», створенням «Кінного родео», «Фестивального поля» і 30 інших нових локацій розваг і активного відпочинку. І разом з ним — сучасний готельний комплекс з басейном, вертолітними майданчиками, автоматичними авто парковками, казино, мультиплексом, аптекою і торговими павільйонами та іншими послугами для туристів.

— Цей задум перегукується з ідеями президента Зеленського щодо майбутнього Хортиці як «туристичного магніту»…

— Кажучи відверто, такі ідеї висловлювали і до президента. Вони власне лежать на поверхні. В Запоріжжі є унікальна локація, яка є потенційно дуже привабливою і для місцевих мешканців, і для співгромадян, і для іноземців. Унікальне поєднання природної краси і тисячорічної історії. Звичайно, логіка підказує нам, що це місце потрібно робити максимально комфортним, зручним і цікавим. Щоб турист не шукав видатні місця самотужки серед бур’яну, щоб він міг відпочити в кафе чи готелі, щоб він будь-якої миті міг отримати медичну допомогу, а його майно та життя весь цей час було б захищеним. Так, ці речі здаються очевидними, проте й досі ми такого на Хортиці не маємо. Заливши машину на стоянці, Ви ризикуєте побачити її обкраденою серед білого дня. Що вже казати про побутові та інші умови, особливо для дітей і туристів похилого віку.

Але, звичайно, президентські «туристичні магніти» — це чудова ініціатива. Хоча б тому що вона визначила пріоритетні об’єкти для розвитку (серед яких опинилася і Хортиця), а також постійно отримує імпульс з Києва.

Проте важлива конкретика і допомога «згори». По-перше, зі столичного рівня немає конкретного плану дій. Навіть такого, над яким працюємо ми з однодумцями. По-друге, немає суттєвих ресурсів. Як мені відомо, ці ресурси, як і плани дій, пропонують пошукати на місцях. Так було і до цього. Практично все, що зроблено для всебічного розвитку на Хортиці — це результат місцевої ініціативи. Та я впевнений, що розвиток оспіваного в національному мистецтві острову — це справа загальнонаціонального рівня.

— Чому Ви вважаєте, що це задача національного рівня?

— Будь-яка влада любить розповісти про важливість єднання України, єднання двох берегів Дніпра, умовно кажучи. Але без жодної уваги лишається головний символ такого єднання — острів Хортиця, що лежить на Дніпрі між двох берегів, що є сакральним символом для багатьох українських громадян різних поглядів, культур і національностей. Доказів байдужості до Хортиці — багато: від закинутих і зруйнованих будівель до 16-річного будівництва мостів, відсутності пам’ятника запорізьким козакам.

В своїй концепції міжнародного туристичного центру — стартапу «Хортиця» я велику увагу приділяю тому, що він відіграватиме важливу роль саме для єднання країни. Вся Україна: Донбас, Крим, Галичина, Буковина — зустрічатиметься тут на Покрова, щоб розважатись, вивчати свою історію та культуру, відпочивати. Потужний розвиток такого об’єкту в прифронтовій області — це красномовний сигнал українцям на окупованих територіях: ми рухаємося вперед, будуємо, створюємо сучасну країну.

Новий очільник Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Старух — історик за освітою, до того ж в минулому співробітник Національного заповідника «Хортиця», а разом з тим і досвідчений управлінець та політик. Думаю, він чудово розуміє, що Хортиця може мати значно більшу вагу, ніж лише «туристичного магніту».

— Яким би чудовим не був Ваш план, та його неможливо здійснити силами приватних осіб, без залучення влади. Чи звертались Ви зі своєю концепцією до органів влади? І як плануєте діяти далі?

— Минулого року я звертався зі своєю концепцією міжнародного туристичного центру — стартапу «Хортиця» до Офісу президента Зеленського. Там цю ідею взяли до уваги, а продовжити роботу з нею доручили вже Запорізькій ОДА. З місцевими чиновниками ми також мали декілька точок дотику. Проте далі обговорення справа не дійшла. Припускаю, через передвиборчу метушню та зміни губернаторів. І сподіваюся, що співробітництво — вже по суті питання — тепер поновиться. Повторюсь: за моєю інформацією, конкретних планів дій, якогось бачення ще немає ані в Києві, ані в Запоріжжі. Можливо, мій план недосконалий і ще не детальний, але він є. Є від чого відштовхнутися і довкола чого почати роботу.

Завершуючи нашу зустріч маю сказати: якщо острів Хортиця порівнювати з перлиною, що лежить у водах Дніпра, то підняти її можуть тільки сили загальнонаціонального рівня — через створення Міжнародного туристичного центру-стартапу «Хортиця».

Спілкувалась: Альона Сагура

Читайте также:

1 комментарий

  1. 5 февраля, 2021

    […] Читайте также: «Хортиця може бути більше, ніж туристичним магнітом — … […]

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *